Какво показват изследваните референтни стойности на кръвна захар: норма и граници. Видове диагностика, надеждност на резултатите. Как да намалим бързо и трайно стойностите на кръвната захар. Помага ли Демир бозан
Съдържание:
- Какво означават данните от измерване на референтни стойности на кръвна захар от пръста
- Норма на кръвна захар. Граници
- Кога имаме висока кръвна захар и какво означава това?
- Видове изследвания и как да ги четем
- Кръвна захар, стойности
- Референтни стойности на кръвна захар, измерени с глюкомер
- Норма при деца
- Референтни стойности на кръвна захар при бременни
- Ниска кръвна захар при бременност
- Домашен тест за захарен диабет
- Измерване на кръвна захар с игла и конец
- Други изследвания и стойности
- Начини за бързо сваляне на кръвна захар
- Как да намалим кръвната захар трайно с Демир бозан
Какво означават данните от измерване на референтни стойности на кръвна захар от пръста
Кръвната захар е основен енергиен субстрат за жизнените функции в организма. Измерването на нейните стойности е важно преди всичко за хората със захарен диабет – едно заболяване, чието разпространение расте главоломно. Да узнаем референтните стойности на кръвната захар обаче е важно не само за диагностицираните диабетици, при които това е свързано с дозиран прием на специфични медикаменти.
Чрез измерването на референтните стойности се научава и това дали здрав човек е предразположен към заболяването и как трябва да се действа, за да се предотврати развитието му.
- Захарта/глюкозата е главният източник на енергия за всяка клетка на организма; чрез нея се поддържат всички обменни механизми. Нормалните й стойности се поддържат благодарение функциите на бета клетките в панкреаса. Те синтезират хормона инсулин, който може да смъква нивото на глюкозата и да ускорява образуването на гликоген. Ако функциите на панкреаса се нарушат, продукцията на инсулин излиза от ритъм и кръвната захар повишава стойностите си.
Норма на кръвна захар. Граници
За да разберем не развива ли даден пациент сериозно заболяване, трябва на първо място да сме наясно кои са нормалните стойности на кръвната захар при деца и при възрастни. Нормалните стойности на кръвната захар, спазването на които е важно за нормално функциониране на организма, се регулират от инсулина. Ако панкреасът не го произвежда в достатъчно количество или тъканите не реагират адекватно на наличието му – тогава показателите на кръвната захар нарастват. Така се получава и при активно тютюнопушене, нездравословно хранене, стрес.

Контролът е важен!
Световната здравна организация има утвърдени граници за нормалната кръвна захар в организма на здравия човек. Изследванията в тази посока се правят на гладно, като се взема кръв или от пръста, или от вената. Стойностите на глюкозата обикновено се дават в милимол на литър, ммол/л.
Възраст | Стойности на кръвната захар в ммол/л |
2 дни – 1 месец | 2.8 – 4.4 |
1 месец – 14 години | 3.3 – 5.5 |
Над 14 години | 3.8 – 5.5 |
Ако показателите са под нормата, говорим за хипогликемия; ако превишават границата – за хипергликемия |
Приема се, че при лабораторните изследвания има известни разлики, ако се изследва кръв от пръста или от вената. Нормата за венозна кръв е средно 3.5 до 6.1 ммол/л, а за капилярна, т.е. от пръста – 3.5 до 5.5. Кръвната захар на здрав човек след хранене нараства незначително, до 6.6 ммол/л.
Комбинирам лекарствата с билки

Мария Кънева от София
Отдавна пия, с малки прекъсвания, билковия чай Демир бозан. Имам диабет 2; първоначално си представях, че ще се справя само с диета и билки, но не ми се получи. Налага се периодично да приемам медикаменти, които ми изписва моят ендокринолог. Но лекуващият сам ми препоръча Демир бозан като комплексно средство с допълващо действие. За тези, които се интересуват от чая, ще потвърдя качествата му. Съгласна съм обаче и с лекаря, че не бива да разчитаме само на него, особено ако заболяването е доста напреднало.
Мария Кънева, София
Кога имаме висока кръвна захар и какво означава това?
Вече знаем, че здравият организъм е в състояние сам да регулира стойностите на кръвната захар в диапазона 3.5–5.5 ммол/л приблизително. Това е оптималният показател, при който източникът на енергия достига до всички органи и системи, усвоява се пълноценно и не се изхвърля с урината. Нерядко обаче захарната обмяна не протича нормално. Стойностите на кръвната захар излизат извън границите на нормалното: или са по-ниски, или по-високи. Когато кръвната захар е ниска, настъпва хипогликемия, а когато е висока – хипергликемия. И двете състояния са патологични, опасни, но сме склонни да се фокусираме повече върху случаите с повишена кръвна захар.
Когато съдържанието на глюкоза в кръвта е превишено незначително и показателите при изследване на кръв от пръста за 5.6 – 6.1 ммол/л, а от вената 6.1- 7, можем да говорим за нарушена толерантност към глюкозата или преддиабет. При резултат над 7 ммол/л за венозна кръв или над 6.1 за капилярна, вече може да се предположи наличие на диабет.
- Да анализираме по-подробно такъв казус, при който имаме завишени референтни стойности на кръвна захар. При големи физически натоварвания, силни емоции, болки, стрес – организмът реагира с интензивно отделяне на адреналин заради рязко увеличения разход на енергия. Тези състояния обикновено не траят дълго, показателите автоматично се връщат в нормата. Ако това не се случи и високата концентрация на кръвна захар е постоянна, това означава, че организмът не е в състояние да я усвоява достатъчно бързо и ефективно.
- Обикновено свързваме подобна патология с разцентроване на ендокринната система. Най-разпространеното отклонение е захарният диабет; подобни високи стойности на кръвната захар може да има също при заболяване на хипоталамуса, а в по-редки случаи и на черния дроб.
Когато стойностите на кръвната захар продължително са над нормата, човек изпитва жажда; уринира по-често, кожата и лигавиците му изсъхват. При тежка форма на хипергликемия се проявяват симптоми като гадене, повръщане, сънливост; възможна е и хипергликемична кома, едно животозастрашаващо състояние.

Референтните стойности са точно фиксирани
При продължително поддържане на висока кръвна захар отслабва имунната система, нарушава се кръвоснабдяването на тъкани, в организма се развиват гнойни възпалителни процеси.
Видове изследвания и как да ги четем
Изследванията върху референтни стойности на кръвна захар преминават през няколко етапа. Първоначално се прави общ кръвен анализ, в който се определя и кръвната захар. След това по преценка на лекуващия се назначават допълнителни изследвания, които трябва да потвърдят или отхвърлят възможната хипотеза за диабет; освен това – да установят причините за промени в стойностите на кръвната захар. Крайната диагноза е достоверна при положение, че се отчитат комплексно резултатите от всички назначени изследвания.
Съществуват няколко метода на лабораторна диагностика, всеки от които има собствени показания за назначение.
Анализ за определяне стойността на глюкоза в кръвта. Това е първичното и най-често назначавано изследване. Кръвната проба може да се вземе от пръста или от вената – като не се забравя, че стойностите във венозната кръв са с около 12% по-високи от капилярните и това е нормално.
Определяне концентрацията на фруктозамин. Фруктозаминът е съединение на глюкоза и протеин, основно с албумин. Този анализ се назначава при захарен диабет; има и контролни функции – да установи ефективността на противодиабетна терапия. Това изследване позволява да се направи преценка за хода на лечението 2-3 седмици след началото му. Това е единственият метод, позволяващ адекватна оценка за нивото на кръвната захар след масирана загуба на еритроцитна маса: след кръвоизлив или при хемолитична анемия. Методът не работи при протеинурия и хипопротеинемия. За анализ се взема венозна кръв и се прави изследване чрез специален прибор анализатор. Референтните стойности са в рамките на 205 – 285 ммол/л.
Анализ за стойностите на гликирания хемоглобин. Гликиран хемоглобин е онази част от хемоглобина, която е свързана с глюкоза. Показателят се измерва в проценти. Колкото повече е захарта в кръвта, толкова по-висок процент от хемоглобина се оказва гликиран. Изследването позволява дългосрочно проследяване при болни от захарен диабет в рамките на 1-3 месеца. Прави се с венозна кръв; не се провежда за бременни и деца. Нормата е 4 – 6%.
Кръвна захар, стойности
При изследването на капилярна кръв, т.е. кръв от пръста, нормалните стойности преди хранене у възрастни са в рамките на 3.3 до 5.5 ммол/л. След хранене показателят нараства – но не повече от 7.8 ммол/л. Ако след хранене или при натоварване с глюкоза тази стойност е в диапазона 7.8 до 11.1 ммол/л, диагнозата е нарушена толерантност към въглехидрати или преддиабет.
Ако показателят е по-висок от 11.1 ммол/л, става дума за захарен диабет.
При изследвания на венозна кръв показателите в норма за съответните възрасти изглеждат по следния начин:
Възраст на пациента | Кръвна захар в ммол/л |
Новородени – първи ден | 2.22 – 3.33 |
Новородени от ден 2 до 28 | 2.78 – 4.44 |
Деца | 3.33 – 5.55 |
Възрастни до 60 години | 4.11 – 5.89 |
Възрастни от 60 до 90 години | 4.56 – 6.38 |
Възрастни над 90 години | 4.16 – 6.72 |
Референтни стойности на кръвна захар, измерени с глюкомер
Глюкомерът е малък уред, с чиято помощ се взема кръвна проба от пръста и се тества за стойностите на захарта. При изсулинозависим диабет тази проба се прави преди всяко инжектиране на инсулин, за да се приеме точната доза. При диабет2 обикновено изследването е веднъж дневно. Референтните стойности при този експресен метод трябва да са в границите за капилярна кръв, т.е. 3.5 до 5.5 ммол/л.
- Апаратчето обаче може да отчита в други единици – разпространен вариант е милиграм на децилитър, т.е. мг/дл. Тази мерна система се прилага и в някои лаборатории. Не е трудно да се направи преизчисление, като знаем, че 1 ммол/л = 18 мг/дл. Тогава например 3.0 ммол/л ще съответства на 54 мг/дл, 7.0 ммол/л – на 126 мг/дл.

Глюкомерът позволява редовно проследяване на стойностите
Норма при деца
В първите няколко часа след раждането кръвната захар на бебето е ниска; може да е и под 2 ммол/л, но този показател се повишава още след първото кърмене – тогава в детския организъм навлиза глюкоза от кърмата. Много бързо стойността отива към 3 ммол/л и това се приема за нормално.
След това стойностите се променят до 14-годишна възраст, когато за нормални се приемат стойностите на кръвна захар при възрастни. По-точните показатели по етапи в детска възраст са:
Възраст | Стойности в ммол/л |
От втори ден след раждането до 4 години и 3 седмици | 2.8 – 4.4 |
От 4 години и 3 седмици до 14 години | 3.3 – 5.6 |
Над 14 години | 4.1 до 5.9 |
Референтни стойности на кръвна захар при бременни
Стойностите на кръвната захар по време на бременност могат да се променят по специфичен начин. Като нормални се определят показателите до 6.3 ммол/л. ако захарта е повишена до 7 ммол/л, това изисква бъдещата майка да бъде наблюдавана постоянно и да й се назначат допълнителни изследвания.
- При бременност се проявява т.н. гестационен диабет. Статистиката сочи, че подобен проблем развиват около 7% от бременните. Още когато една бременна жена се поеме на отчет от гинеколог, той назначава комплексни изследвания, включително тест за кръвна захар. Около 24 до 28 гестационна седмица се препоръчва изследване за толерантност към глюкоза.
- Проследяването на бременността е отговорно както при манифестен диабет, т.е. жената е имала захарна болест още преди забременяването – така и при гестационен, който се отключва през бременността и може да се преодолее след раждането.
Ниска кръвна захар при бременност
Ако човек е здрав, той на практика не изпада в състояние на хипогликемия. Това е възможно само при три особени физиологични състояния: бременност, продължително и интензивно физическо натоварване и при продължително гладуване.
При бременни хипогликемията е свързана с това, че част от хранителните компоненти от организма на майката са необходими за развитието на плода, което и води до спад в стойностите на кръвната захар.
От друга страна – установено е, че през първия триместър на бременността женският организъм става особено чувствителен към инсулина. По данни от научни изследвания случаите на хипогликемия в първите три месеца на бременността нарастват тройно в сравнение с периода преди зачатието. Най-често това се случва на бременните, които страдат от диабет 1.
Домашен тест за захарен диабет
Че имате проблем с кръвната захар може да се предположи по такива симптоми като силна жажда, често уриниране, отслабване, постоянна умора, световъртеж и др. Преди да потърсите лекар, можете да проверите кръвната си захар вкъщи, с помощта на старите тест-ленти за кръв или урина. При тях капка от телесната течност се полага върху лентичката, която се оцветява – следва сравняване на цвета със стандартна карта-скала, която се получава заедно с комплекта лентички.
- Има и проверен домашен тест с пръсти за отговор на въпроса – застрашени ли сте от диабет, който може да се направи за минути. Ето как: хванете един пръст, ако сте мъж – не хващайте, ако сте жена. Хванете още един, ако сте над 40 години; два – ако сте над 50; три – ако сте над 60. Дръжте следващия пръст, ако не сте достатъчно активни физически; не дръжте, ако спортувате и се движите. Следва пореден пръст, ако в семейството ви има човек с диабет – не дръжте, ако сте опазени от това. Следващият пръст е само в случай, че сте хипертоник. Следващият показател засяга килограмите ви: хванете още един пръст, ако те са малко над нормата; два – ако сте с наднормено тегло и три – ако имате затлъстяване.
Какво следва? Ако сте „ангажирали“ пет и повече пръста, вие сте в рискова група или дори вече имате преддиабет. Не отлагайте посещението при лекар, следва точна диагностика.

Не пречи да проверим!
Измерване на кръвна захар с игла и конец
Може да сте скептични към следващия метод за домашно измерване на кръвната захар, но не пречи да опитате. По данни от мрежата препоръката за него е на популярния професор Мермерски. Как се прави?
- Необходими са ни конец с дължина около 30 см, ясно разграфена линийка и игла – може да се опита също с кламер или пръстен. Линийката се притиска с палеца на едната ръка, а другата мести над скалата й завързания за конеца предмет. В определен момент иглата/кламерът започва да се люлее; цифрата от линийката, над която се е случило това, показва стойността на кръвната захар
Други изследвания и стойности
Точното изследване на кръвна захар изисква съобразяване с това дали изследваният е приел храна или е гладен; дали часът на изследването е през деня или през нощта и пр. Съществуват научно доказани параметри за референтните стойности на кръвна захар при различни обстоятелства; ето примери:
Време на изследването | Норма в ммол/л | Гестационен диабет |
Сутрин, на празен стомах | 3.3 – 5.3 | >5.3 |
Преди хранене през деня | 3.3 – 5.5 | >5.5 |
Един час след хранене | <7.7 | >7.7 |
Два часа след хранене | <6.6 | >6.6 |
Вечер преди лягане | <6.6 | >6.6 |
Нощем | 3.3 – 6.6 | >6.6 |
Таблицата показва също, че не бива да се паникьосваме при наднормена стойност от едно изследване. В крайна сметка за точната диагноза са необходими повече анализи и в наша полза е да имаме търпението да ги направим. Освен вече описаните изследвания, при съмнения за нарушен баланс на захарния метаболизъм могат да бъдат назначени още, вижте какви:
Глюкозотолерантен тест, при който се прави изследване на гладно и два часа след натоварване с глюкоза. Тестът оценява как реагира организмът при прием на захари. Ако първичният анализ вече е показал отклонение от нормата, т.е. повишена кръвна захар, по този начин диагнозата може да бъде потвърдена. Това изследване не се прави, ако пациентът е с кръвна захар над 11.1 ммол/л на гладно; не се назначава и след раждане, след инфаркт или наскоро проведена хирургична интервенция.
- Как се прави: взема се за изследване венозна кръв на гладно, след което изследваният приема 75 г глюкоза. Отново се взема кръвна проба след час и след два часа. Нормално е стойността на кръвната захар да се повиши, след което да започне да се понижава. При хората с диабет показателят за кръвна захар не възстановява първоначалната си стойност. Тестът не се прави на деца под 14 години.
Глюкозотолерантен тест с определяне на С-пептиди. С-пептидът е фрагмент от молекулата на проинсулина; отделянето на този фрагмент дава инсулин. Изследването оценява как функционират бета-клетките на панкреаса, които продуцират инсулин. Резултатът дава възможност да се прецени какъв тип диабет развива даден пациент: инсулинозависим или неинсулинозависим.
Източници и още информация на английски: Кога имаме висока кръвна захар; * Норма и граници на кръвната захар; * Как да намалим кръвната захар?
Определяне концентрацията на лактат в кръвта. Лактатът или млечната киселина показва наситеността на тъканите с кислород. Показателите са важни, когато трябва да се диагностицират проблеми с кръвообращението, хипоксия или ацидоза при диабет и сърдечна недостатъчност.
Глюкозотолерантен тест при бременност. Гестационният диабет се диагностицира при бременност; при регистрацията в гинекологичен кабинет бъдещата майка се изследва и по „захарните“ показатели: стойност на кръвна захар и/или гликиран хемоглобин. Ако е необходимо, още в началото се назначава и стандартен тест за толерантност към глюкоза.
Как да намалим кръвната захар?
Освен с медикаменти, назначени от лекар след обстойна диагностика, кръвната захар може да се контролира чрез храненето и чрез начина на живот. Доказано е например, че наднорменото тегло създава висок риск от развитие на диабет. Ако го редуцираме само със 7%, диабетният риск намалява с цели 58% (framar.bg). фундаментален рисков показател е обиколката на талията: безопасната граница за жени е 89.9 см, а за мъже – 101.6 см.
- Храненето е ключов фактор в антидиабетната профилактика. Трябва много да се внимава с приема на въглехидрати; препоръчват се храни с фибри, с нисък гликемичен индекс. Полезни са продукти като месо, яйца, морски дарове, овес, ечемик, елда, бобови, сладък картоф, зеленчуци, повечето плодове. И още: млечни продукти, ядки, семена, риба, авокадо. Специалистите по хранене непременно ще припомнят приема на вода – чиста вода, а не подсладени напитки или газирано; не бива да се допуска дехидратация.
И народната медицина има препоръки за поддържане на кръвната захар в норма: помагат подправки и лековити растения като канела, карамфил, индрише, ябълков оцет, семена от сминдух; препоръчва се и по чаша червено вино на ден. Част от условията опират до умерена физическа активност, избягване на стреса и достатъчно здрав сън.

Диабетът може да се „управлява“, стига да спазваме правилата
Начини за бързо сваляне на кръвна захар
Понякога се налага повишената стойност на кръвната захар да се нормализира максимално бързо и без лекарства. Практиката препоръчва два начина, описани в lekuva.net: изгаряне или измиване на захарта.
Изгарянето се постига чрез физическа активност: бягане на място, каране на велоергометър, гимнастика. Физическите упражнения трябва да се правят в продължение на 10-20 минути; разходът на енергия в този случай ще осигури превръщането на глюкозата в енергийни единици.
Измиването означава прием на много вода и последващо често уриниране, при което наднормената глюкоза се изхвърля. Препоръката е да се изпиат две чаши вода една след друга, а след 5-10 минути и още една.
- Ефектът към понижаване може да се постигне също с фъстъчено масло – една или две лъжици с резен ябълка; зелен чай без подсладители; канела с кисело мляко; две супени лъжици ябълков оцет в чаша вода и др.
Сваляне на кръвна захар с канела, карамфил и хубави билки (2 мнения)
Как да намалим кръвната захар трайно с Демир бозан
Ако описаните по-горе трикове свалят кръвната захар бързо, то билковата композиция Демир бозан прави това трайно. За този чай се говори отдавна; вече има хора, които са пробвали лечебните му качества и го препоръчват като отлично средство. Не бива да очакваме, че това е панацея – но редовният му прием балансира метаболизма, а редовната обмяна е основата, върху която се гради всяка противодиабетна терапия. Освен това билковите съставки помагат на организма да оптимизира имунната си защита, на психиката – да бъде по-устойчива на стрес; подпомага бързото възстановяване след физически и емоционални натоварвания.

Демир бозан не е панацея, но може да помага срещу диабета
Знаем, че диабетът може да се отключи при отслабен имунитет, изтощение, стрес. Демир бозан прави организма устойчив срещу подобни изпитания. Помощта на билковата композиция е индиректна; той е чудесно средство за антидиабетна профилактика, но също и добър допълващ компонент при лечението на вече диагностицирана захарна болест. Схемата на прием е известна: два-три пъти дневно с чаша билков чай Демир бозан, и здравословният проблем ще е под контрол!
Забранени храни при диабет тип 2 и 1. Примерна диета, меню, таблици
Наистина ли помага?! Казаха ми, че имам предиабет; започнах да спазвам диета, тръгнах на йога. Страх ме е, че нещата ще излязат от контрол, защото в семейството ми вече има диабетик. В момента още съм на изследвания, но като че ли ще се наложи да пия някакво лекарство. Дали мога да избегна това, мога ли да се справя с билки, например с Демир бозан?
Демир бозан е подкрепа за диабетика. Билковият чай може да не лекува диабет, но е чудесна подкрепа за хората с това заболяване. Билките в Демир бозан не само регулират обменните процеси, следователно и захарната обмяна, но действат успокояващо и нормализират съня. Пийте този чай, ако искате да има по-добър ефект от лекарствата. Само не го подслаждайте!
Дали има Демир бозан срещу диабет за хора, които са на инсулин? След колко време би имало резултат, ако вече може да се употребява за диабет? Колко струва и за колко дни има от една разфасовка? Благодаря ви много!