♠ Какво е общ холестерол? ♠ Норма ♠ Референтни стойности ♠ Граници ♠ Какво е липиден профил? ♠ Норми и нормални стойности ♠ Видове холестерол ♠ Изследвания
Съдържание:
- Какво е холестерол
- Видове холестерол
- Защо лош и добър?
- Общ холестерол
- Негативно влияние
- Фактори за нормален холестерол
- Рискови групи
- Норма за холестерол
- Холестерол при жените
- Холестерол при мъжете
- Холестерол при децата
- Изследвания
- Референтни стойности
- Висок холестерол
- Нисък холестерол
- Добър и лош холестерол
- Най-ефективни начини за лечение
- Народни методи
- Демир бозан
- Предимства на Демир бозан
- Здравословно хранене
Още в текста: ♠ Холестерол при жените ♠ При мъжете ♠ При децата ♠ Изследвания за холестерол ♠ Анализиране на резултата ♠ Най-ефективни начини за лечение на холестерол ♠ Народни методи ♠ Демир бозан ♠ Предимства на билковите състави
Директна причина за смъртта на около 70% от хората са инфарктите и инсултите. Разбираме ли, че 89% от тези жертви на инцидент със сърце или мозък всъщност загиват заради повишен холестерол в кръвта, който впоследствие запушва съдовете на сърцето или мозъка? И че 2/3 от пациентите загиват в първите 5 години от появата на болестта?!
Да, повишаването на холестерола е болест и то смъртоносна. Въпреки днешния достъп до информация, незнанието за това е страшно. Маса хора не подозират, че имат повишен холестерол. Те не получават шанса да поправят храненето и живота си и се обричат на гибел.
В другата крайност стои друго множество, което напълно прекратява приема на холестеролови храни в опит да се спаси от проблеми. И тук сме в грешка. Холестеролът участва в клетъчните мембрани и предполага здравината им. Осигурява обмена на вещества между клетките и междуклетъчното вещество и регулира активността на ензимите.
Без холестерол нормалното функциониране на живото тяло е невъзможно.
Какво е холестерол
и защо е нужен?
Холестеролът е сложна мазнина, открита в жлъчните камъни и оттам идва името му (chole — жлъчка, stereo — твърд). По-точно представлява природен, неразтварящ се във вода липофилен стерол (спирт и стероид). Първоначално е наричан холестерин, но после името се променя по причини, които са интересни само за химиците.
Холестеролът ни трябва за изграждане на клетъчните стени и за синтезирането на някои основни вещества, на които се държи животът ни.
Грубо 80% от тази субстанция си произвеждаме в черния дроб, червата, бъбреците и някои жлези, а останалото количество си допълваме от храната.
На теория. На практика прекаляваме. Приемаме твърде много холестерол. Така от животоподдържащ, той се превръща в смъртоносен.
Наистина ли мазнина, колкото и да е сложна, може да е смъртоносна? Да, защото тя не поражда симптоми. Тихо и тайно се натрупва. Откриваме я, само ако специално я потърсим.
Интересно: повишеният холестерол в 89% от случаите убива болния в съня му.
Видове холестерол
Циркулирайки в кръвния поток, холестеролът е „под ръка“ – при необходимост се използва в качеството на строителен материал и за синтеза на сложни съединения.
Тъй като е неразтварящ се във вода (и съответно – в кръвта), то неговото внасяне и изнасяне от клетките, както и транспортирането му по системата от съдове не става директно, в непроменен вид. Трябва транспортно средство, в ролята на каквото влизат протеини. Те правят с холестерола водоразтворими съединения, т.нар. липопротеинови комплекси.
Тези съединения, създадени с транспортна цел, се различават по плътността си, която е:
ниска – означаваме ги като LDL и разговорно с определението „лош холестерол“;
висока – те са HDL и съответно – „добър холестерол“.
Защо лош и добър?
Съединенията с ниска плътност превозват холестерола от черния дроб в посока към клетките. Ако молекулите са повече, превозват и повече холестерол. Излишъкът се отлага по съдовите стени. Левкоцитите се насочват към такива „бунища“, за да погълнат отпадъка, при което се преобразуват в токсична окислена форма. Мястото с отложен холестерол постоянно примамва левкоцити и там възниква слабо възпаляване.
Функции, норми и други детайли за LDL холестерол ТУК:
LDL холестерол: Как се повишава? 5 ефективни начини за нормализиране. Билки
Съединенията с висока плътност превозват в обратна посока, по-точно извозват от клетките и отправят съединението за метаболизиране към черния дроб. Повишаването им е положително, защото те „отнемат“ холестерола и го изпращат за преработване. Оздравяват и съдовия ендотел.
Функции, норми и други важни неща за HDL холестеролът даваме ТУК:
HDL холестерол. Как да го повишим? Липопротеини с висока плътност: полза, норми по възраст.
В обобщение съединенията с висока плътност са „добри“, оздравяващи, а тези с ниската плътност – „лоши“, разболяващи. Вторите създават атеросклерозата и предпоставките за съдови инциденти.
Общ холестерол
Това понятие представлява сумата от липопротеините с ниска и висока плътност. При изследване на пациент се измерва общото количество холестерол в кръвта, а при изготвяне на липиден профил се дава количеството на двата компонента. Така се проверява количеството на добрия и на лошия и дали е налице необходимият баланс.
Високият и ниският по плътност холестерол трябва да се намира в строго определено съотношение в общия обем на холестерола в тялото. Измененото съотношение се смята за патологично и за риск спрямо сърце и системата от кр. съдове.
Други функции на холестерола:
- Регулира проницаемостта на клетъчните стени за външни молекули;
- Участва в синтеза на витамин D, кортизон, хидрокортизон, андрогени, естрогени, прогестерон;
- Участва в образуването на жл. сок и усвояването на мазнините при храносмилане;
- Участва в образуването на нови синапси в мозъка и така подобрява умствените способности и паметта.
В действителност всякакви изменения на здравословното ниво на холестерола поражда проблеми –излишък, недостиг, както и това, че има колебания.
Негативно влияние
на холестерола
Медицинската статистика казва, че при починалите от сърдечно-съдова патология се наблюдава ниско ниво на липопротеини с висока плътност, но високо съдържание на такива с ниска плътност.
При неправилно съотношение между двата вида липопротеини, както и при продължително повишаване на съдържанието в кръвта, те „полепват“ по съдовите стени и причиняват атеросклероза.
Заболяването е опасно, когато върху съдовия ендотел се образуват плаки от холестерол. В началото те са като тънък филм, но с времето нарастват и привличат и калций.

Холестеролът препречва пътя на кръвния поток и стават изобразените изменения
Последствия:
- просветът на съдовете – свободното пространство, през което протича кръвта, се свива;
- съдовете изгубват гъвкавост и еластичност (стеноза);
- намалява постъпването на кислород и подхранващи в-ва към сърцето и тъканите;
- развива се стенокардия, появява се болка и дискомфорт в гърдите;
- заради нарушено кръвоснабдяване се поражда сърдечен пристъп или инфаркт;
- холестероловите плаки повреждат вътрешната страна на съдовете и може да се формира тромб, който е способен да се откъсне, да запуши артерия или да провокира емболия;
- нееластичните съдове може да се спукат при повишаване на кръвното.
Фактори за нормален холестерол
Нормата на холестерола в конкретно тяло се определя индивидуално, като вариациите са зависими от пола, теглото, възрастта, ръста и личните особености.
При децата нормата е по-ниска. Извеждането на единна формула е невъзможно. Работи се с таблици и ориентировъчни стойности.
Например показателят при мъжете е по-висок, сравнено с жените на същата възраст, но след климакса при дамите се отбелязва повишаване.
Нивото на холестерола се увеличава и след зачеване, като това е в рамките на нормата.
Хората, страдащи от сърдечни проблеми и диабет, се съобразяват с по-ниска норма, отколкото своите връстници от същия пол, които нямат посочените патологии.
Не само повишеният холестерол е опасен, но също и недостатъчният. Грубо казано, съдържанието трябва да гравитира около нормата и само незначително да се понижава или повишава.
Рискови групи
Да се върнем на казаното в началото – холестеролът е тих и потаен вредител, защото не дава знак (симптоми) за измененията, които причинява при излизането си от норма. Значи за своя холестерол е здравословно да се безпокоим всички – не само открилите, че имат отклонение или определено заболяване. Мнозина, без каквито и да било проблеми, носят зародиша на бъдещи болести в себе си.
Как да открием?
Наличието на рискови фактори за извъннормен холестерол вече е достатъчна причина да се изследваме и да предприемем промяна към по-здравословни параметри на стила ни на живот. Да обърнем внимание на провокиращите висок холестерол фактори, винаги е най-правилното решение – в който и момент да го направим.
Ето някои ситуации, които със самото си присъствие в живота ни, предполагат плавно покачване на холестерола:
- Неактивен стил на живот, без активности, спорт, туризъм, пешеходство или друга форма на физическо напрежение;
- Наднормено, но и поднормено, недостатъчно тегло;
- Наследственост – проверете как е холестеролът на родителите ви и може да направите доста точна прогноза за себе си;
- Употреба на лекарства, които причиняват колебания на холестерола;
- Вредните навици, които винаги се изтъкват, тук имат особена тежест – алкохол, цигари;
- Преяждане, но и недостиг на храни като масло, червено мазно месо, извара, мляко, птиче месо;
- Достигане на 40-годишна възраст за мъжете и 50-годишна – за жените.
Външни фактори за колебания на холестерола са:
- Студеното време умее да влияе върху емоционалното състояние, но и доста по-материално – върху нивото на холестерола. То може да го повиши, както и да го понижи;
- Менструалният цикъл влияе върху доста процеси и системи, включително върху холестерола;
- Трети обичаен фактор – бременността. Засечено е, че тя вдига с 12-15%;
- Злокачествените тумори намаляват к-вото на холестерола, което създава благоприятно условие за тяхното разрастване;
- Диабет, стенокардия, ОРЗ, ОРВИ, сърдечни патологии и съдови такива, увеличена щитов. жлеза намаляват холестерола до 15%.
Норма за холестерол
Говорим за норма, но нека вече дадем и някои конкретни цифри. Таблицата по-долу съдържа не точни данни, а ориентировъчни. Защото тя взема предвид само възрастта. И се отнася за здрави хора.
Ако обобщим показателите от таблицата, можем да изведем едно средно число – 3.5 – 5 ммол/л – средно съдържание на общ холестерол в кръвта на здрав човек, което е безопасно и нормално. Превишаването на този диапазон е отклоняване, освен ако те не е обосновано от конкретни особености на организма.
Болните от сърце или диабет например имат нормално съдържание на холестерол в кръвта в пределите на 4 – 5 ммол/л. Ето че това число е повишено спрямо дадения за здрав човек диапазон, но се вписва в него като цяло. Ако болният поддържа показателя в границите 4 – 5 ммол/л, той няма да понася рецидиви и няма да му се влошава състоянието.
Холестерол при жените
Повишаването на нормата с възрастта е обусловено от хормонални процеси, протичащи при настъпване на менопаузата.
Холестерол при мъжете
Възрастните мъже трябва да проверяват холестерола си. Мъжкият организъм е по-склонен към натрупване на лош холестерол, което е обусловено от определени хормонални особености.
Холестерол при децата
Бебетата се раждат с показател на холестерола от 3 ммол/л. По обхвата на нормалните граници специалистите доста спорят, затова и те се дават доста широко – 2,5 – 5,2 ммол/л.
Изследвания
Съотношението между плътния и неплътния холестерол в тялото се определя по лабораторен път. Провежда се т.нар. биохимичен анализ на кръвта или накратко: биохимия. В резултатите ще открием три показателя – общ холестерол и концентрирането на липопротеините с ниска и с висока плътност.
Единицата за измерване е мг на децилитър или ммол на литър.
Всяка лаборатория подава свои
Референтни стойности
които отразяват конкретните особености на апаратурата, чрез която е направен анализът. Стойностите, които даваме, са общи и за идеални условия, но вие ще се водите от това, което е написано на бланката с вашите резултати. Във всички случаи общ холестерол над 5.2 ммол/л изисква да бъде направено допълнително изследване – липидограма.
Липидният профил представлява разгърнато изследване, при което се проверяват двата вида липопротеини, триглицеридите и коефициентът на атерогенност – оценка на риска да се развие атеросклероза.
В резултатите се вижда разделяне на общия холестерол на алфа (норма до 1 ммол/л) – вещество, което не се отлага в организма, и бета-холестерол (норма до 3 ммол/л) – компонент, който способства натрупването на ниско-плътностните липиди в кръвоносните съдове.
Липидограмата дава данни и за съотношението между двете в-ва. Ако показателят е по-малък от 3.0, то рискът за патологични изменения на сърд.-съд. с-ма е незначителен. Ако параметърът прехвърли 4.0, рискът нараства. Ако стойността му е над 5.0 – 5.7, то рискът вече се оценява като на много висок, дори в действие.
Днес са създадени експресни тестове за домашно приложение, които определят концентрацията на веществата за ориентиране, ако не с лабораторна точност. Такива изследвания са особено актуални за диабетиците.
12 часа преди изследването не трябва да се пуши, поема алкохол и да се нервничи.
Повишаването на холестерола при възрастен човек има различни причини. В лошия случай – диабет, злокачествен тумор на простатата, хронична сърд. недостатъчност. В добрия случай (защото подлежи на поправка) – вредни хранителни навици, хипо- или хипертония.
Висок холестерол
Основната маса липопротеини носи в себе си холестерол и го доставя там, където той е най-малко необходим – в сърцето, чрез коронарните артерии.
Такъв тип холестерол образува плаки – своеобразни натрупвания на мастосъдържащи вещества върху съд. стени. А това вече е пряк път към склерозиране на артериите и като следствие – инфаркт на миокарда.
Преки симптоми за повишен холестерол няма. Негови признаци са симптомите на заболяването, което той е предизвикал – твърде късно, уви!
Ето защо най-същественото тук е профилактиката и периодичната проверка на кръвта за съдържание на липиди.
И все пак има някои косвени признаци, които могат да ни заострят вниманието:
- Стенокардия, болезненост в сърд. зона;
- Болки в долни крайници при незначителни натоварвания или при ходене;
- Холестеролови образувания под кожата, мастни точки;
- Ранно посивяване на косата – заради изменения от атеросклеротичен тип в капилярите на косм. фоликули. Ако млад мъж посивее, непременно трябва да си види холестерола.
Всички тънкости по ранното или поне навременно засичане на високия холестерол, симптоми, стойности и други съществени детайли даваме ТУК:
Висок холестерол: Сваляне, сигурно лечение. Лекарства, билки, причини
Нисък холестерол
Холестеролът е опасен и когато е в недостигащо количество. Първо, защо се е получило това, когато естественият процес е обратен – приемането на повече от нужното?
Сред важните причини са недостатъчен синтез на някои хормони, недостиг на витамини D, K, E, A, диабет, системни разстройства на храносмилането, хеморагичен инсулт и др.
Абсолютен факт е, че депресивните състояния се срещат 6 пъти повече при хора с недостиг на холестерол. Рискът от хеморагичен инсулт при тях е в пъти повишен.
При жените ниският холестерол повишава смъртността с 40%, при мъжете провокира деменция.
И още интересни, както и полезни данни за ниския холестерол + симптоматика даваме ТУК:
Нисък холестерол: Защо пада, причини. Последствия и лечение. Диета
Добър и лош холестерол
Как да вдигнем нивото на добрия холестерол, здравословната фракция? Здравословно хранене, отказ от транс мазнини и други детайли ТУК:
Добър холестерол: Защо спада? Симптоми. От какво да се откажем? Билки
Как се овладява лошият холестерол, разболяващата фракция на общия холестерол? Храни, които го понижават и др. важни детайли ТУК:
Лош холестерол: Как вреди? Как да го контролираме и намалим. Лекарства, храни и билки
Привеждане на холестерола в норма
Незначителните изменения в стойностите на холестерола се коригират бързо и лесно, стига да са усетени навреме. Нормално ниво се поддържа по естествен начин – с правилно хранене, активности и спазване на стандартите за здравословен живот.
Казано човешки – трябва ограничаване на вкусните, но вредни храни, разходки на свеж въздух или туризъм, здрав сън и малко физически труд/ танци/ гимнастика.
Най-ефективни начини за лечение
на висок холестерол
Разбира се, създадени са куп лекарства за сваляне на холестерола. Техният принцип на действие е да изменят биохимичн. процеси, които протичат при изработването на холестерол и неговото преобразуване на организма.
Такива лекарства се приемат продължително, под контрол от лекар. Периодично се правят кръвни анализи, за да се гледа ефикасността и да се коригира дозата.
Но интересно: лекарствата са втора линия на терапия. Първа линия са диета, актовности и природни средства. Ако те в съвкупност не помогнат, тогава се минава към фармацевтичните препарати.
И второ: самите лекарства задължително се комбинират с диета, движение и природосъобразен живот.
Без съмнение лекарствата намаляват усложненията от сърдечни и съдови инциденти, намаляват смъртността сред пациенти с атеросклерода.
Но нашата истинска цел трябва да е: въобще да не стигаме дотам.
За нас ефикасните средства са добро хранене, активности и народни/ природни/ естествени средства.
Народни методи
Доказали се средства срещу повишен холестерол са:
- Липа – цветовете се изсушават и стриват на прах. Взимаме 3 Х 1 неголяма лъжичка от прахчето с вода. След месец правим малко почивка и повтаряме. Съчетаваме липата с хапване на ябълки и пресен копър, които повлияват положително артериите
- Царевична коса, вратига, бял трън и др. жлъчегонни билки се пият на отварка в продължение на няколко седмици. Променят се през 2 седмици;
- Прополис – той очиства съдовете от отлагания. Примерна доза: 3 Х 7 капки 4% тинктура, разтворена във вода. Прием – 4 пълни месеца;
- Фасул – относно холестерола той е направо лекарство. Накисваме го за 8 часа, изливаме водата и го накисваме с чиста. Сваряваме с малко сода срещу газове. Изяждаме го на два приема. Курс на лечение – 3 седмици. Изяждането на ½ ч.м. или ок. 100 г фасул на ден води до сваляне на холестерола с 10% за 21 дни;
- Люцерна – отглеждаме я в сандъче на прозореца и щом израсне, срязваме и изяждаме младите стръкове. Или цедим на сок. Прием – до въвеждане на холестерола в норма;
- Ленено семе – смиламе го и го добавяме към храната. Семето нормализира кръвното, регулира биенето на сърцето. Повлиява холестерола бавно, но сигурно;
- Корен от глухарче – приема се смлян, по 1 ч.л. преди хранене;
- Целина – нарязваме стъблата и ги сваряваме за 2 мин. Подправяме със семена и мъничко зехтин. Получаваме изискано, леко блюдо, което и лекува
- Ароматна кализия – лист от растението с дължина 20 см. се нарязва на парчета и се попарва, да стои 24 ч. Приемът е 3 Х 20 мл, пред храна. За 3 месеца дава резултат;
- Лечебен коктейл – сока от 1 кг лимони и 200 г чеснова каша се смесват и оставят за 3 дни. Дозирането е 3 Х 1 ч.л., разбита във вода. Курс – до привършване на сместа.
Демир бозан

Котешка стъпка е ключова билка в състава на Демир бозан
Интерес представлява древното съчетание от билки с наименование Демир бозан. Компонентите в състава му подхождат към проблема различно – едни директно намаляват холестерола, други – чистят отложените плаки, трети профилактират сърцето и оздравяват бъбреците.
Най-силният компонент в състава на този доказал се с хилядолетия сбор е котешката стъпка – българска, позната ни билка, която умее да чисти артериалните плаки. Съчетана с други растения в Демир бозан, тя създава условия за цялостно изчистване на кръвта и подобряване на системата от кр. съдове. Де факто Демир бозан е профилактичен чай срещу инсулт/ инфаркт, оздравяващ за рисковите групи и поддържащ при терапия на висок холестерол.
Предимства на Демир бозан
Главното е, че чаят работи комплексно. Той действа не само по отношение на високия холестерол, но и спрямо високо налягане и висока захар – други показатели на кръвта и кръвния поток, които влияят върху здравето на съдовете и на тялото като цяло.
Демир бозан съумява да коригира холестерола в течение на тримесечен терапевтичен курс, а при тежки случаи – при втори курс, направен след известна пауза.
Други ползи от билките е регулирането на метаболитните процеси, подобряване на усвояването на добрия или чистещ холестерол.
Състав на Д.бозан
Интересна гледна точка към комбинацията дава Вълко Янков от Карнобат, който се справя с билките Демир бозан при тежка семейна обремененост и напреднала атеросклероза.
Здравословно хранене
Подготвихме списък от храни, които за предпочитане, ако имате висок холестерол, както и посочваме онези храни, които помагат за сваляне на показателите.
Ще откриете диета при холестерол и указания за хранене ТУК:
Диета при висок холестерол. Хранене. Забранени храни и примерно меню
Дани Тихова от Ямбол прави някои неуспешни опити да свали холестерол само чрез хранене и се обръща към природните средства. Тя започва да се лекува с билките Демир бозан, които са създадени за редукция на лошия холестерол. Историята на Дани е във видеото:
Какви начини вие сте пробвали за сваляне на холестерола и с какъв успех?
Бихте ли споделили, за да получим повече мнения и съответно –
представителна извадка за действието на различните подходи.
Благодарим ви!
Източник:
- myholesterin.ru
- Всичко за холестерола: норма в кръвта, съвети
- sosudinfo.ru