♠ Какво е LDL ♠ Фракции на холестерола ♠ Какво повишава LDL ♠ Как да узнаем нивото на LDL и на другите фракции ♠ Изследване ♠ Коефициент на атерогенност ♠ Разчитане на резултата
Още в текста: ♠ Как да нормализираме LDL ♠ Пет ефективни начина за сваляне на LDL-холестерол ♠ Лечение с Демир бозан ♠ Хранене и холестерол ♠ Как се съчетава хранене с билколечение ♠ Отзиви от пациенти
Холестеролът е много необходимо за живота вещество. Толкова необходимо, че природата е премахнала почти всички рискове да не достига. Направила е така, че холестеролът да се самопроизвежда от живото тяло на 80% и е оставила само 20 % да са зависими от външните постъпления чрез храната.
Съдържание:
И така, лошият холестерол не е замисъл на природата, но се оказва диригент на живота и смъртта днес, когато 70-80% от хората си отиват от инфаркти и инсулти. А т.нар. удари – сърдечни и мозъчни, се предпоставят от атеросклероза, която на свой ред идва от повишения лош холестерол – съединение с означението LDL.
LDL холестерол:
що за показател е това?
LDL е съчетание на много холестерол с малко белтъчини. Съединението се нарича липопротеин с ниска плътност – заради ниското съдържание на белтъчини. То превозва холестерола по кръвния поток до всяка клетка, която се нуждае от него, за да си изгражда клетъчната стена и да се пази от външни агенти.
Но клетките имат някакъв капацитет за поемане на холестерол. Ако той е повече от нужното, започва да „изпада“ от белтъчините-носители и да се утаява по съд. стени. Започва формиране и нарастване на атеросклеротични плаки – изобразяват ги като нещо лепкаво и мазно.
Плаките, съставени главно от холестерол, но и с допълнителни елементи, стесняват просвета на съдовете и оставят съвсем малко място за протичане на кръвта. Дори могат да запушат някой участък напълно и тогава стават големите бели – кръвоснабдяването за даден участък напълно се прекратява, а ако това е сърце или мозък, последствията са ясни.
LDL сам по себе си не е лош, нито вреден. Опасно е неговото повишаване.
Иначе LDL има ред полезни функции – превозва холестерола до местата, на които без него не може. Неутрализира опасни токсини и така помага за поддържането на имунната с-ма. Въобще LDL е ценен елемент от жизнените процеси, но е наречен лош, вместо така да означим стила на живот, който води до прекомерното му повишаване.
Видове холестерол
Холестеролът влиза в състава на няколко съединения, някои от които не са така известни като LDL.
Фракции на холестерола
(състав и функции)
Хиломикроните са с размер 7,5 нм – 1,2 микрона. Те представляват до 85% екзогенни триглицериди, холестерол и етери на холестерола. Образуват се в тънките черва в процеса на всмукване на постъпващите заедно с храната липиди. При попадане в кръвта бързо се свързват с транспортни белтъчини. Основната им функция е пренос на хранителни мазнини от червата към ч. дроб. Част от липидите може да попаднат в други тъкани и органи. Здравият човек не съдържа хиломикрони във венозната и периферната си кръв.
Липопр. с мн. ниска плътност – те са с размер 30 – 80 нм. Представляват ендогенни триглицериви (постъпващи отвън), фосфолипиди, холестерол и етери на холестерола. Те имат за задача да пренасят образувания в ч. дроб холестерол към други органи и тъкани. Могат да се използват веднага като източник на енергия или се натрупват под формата на мастни отлагания.
Липопр. с ниска плътност – размери 18-26 нм. Представляват фракция на холестерола, която се образува в процеса на липолиза. Нивото на триглицериди е минимално, а холестеролът заема почти целия обем на липопротеинната частица. Биологичната роля е транспорт на ендогенен холестерол от ч. дроб към периферните тъкани.
Липопр. с висока плътност – размери 8 – 11 нм. Съставени са от липопротеини А1 и А2 и фосфолипиди. Пренасят се с кръвния по поток и прихващат свободните молекули холестерол, транспортирайки ги обратно към ч. дроб за по-нататъшна преработка в жлъчна киселина, чрез която да бъдат изнесени от тялото по естествен начин.
Кое може да повиши LDL?
Синтезът на холестерол в ч. дроб може да бъде увеличен при някои патологични изменения, включително и генетични. По-съществен обаче е вторият източник на повишен холестерол – приемът на неочаквано големи количества отвън, заедно с храната. Вместо проектираните от природата 20 %, човекът започва да поема много повече холестерол-съдържащи храни и то постоянно, като стил на хранене.
Днес всеки втори човек на Земята има известно повишение на холестерола или е получил патологични изменения в тази връзка. Затова всеки има достатъчно основание периодично да се проверява.
Как да узнаем нивото
на холестерол?
Холестеролът се намира в кръвта, свързан със своите транспортни с-ва – протеините. Анализът на кръвна проба показва какво е общото му количество.
Биохимичният анализ го разделя на фракции и показва делът на всяка една, както и съотношението между фракциите.
По тези данни лекарите извеждат заключение за риска от развитие на атеросклероза, инсулт, инфаркт и др. усложнения.
Особен интерес за специалистите е коефициентът на атерогенност, който показва съотношението на отделните фракции на холестерола.
Ако видите в изследването си стойност
- 2 – 2.5 и по-малко от това – вие сте в нормата и рискът от атеросклероза е повече от нисък;
- 2.5 – 3 – пограничен риск от развитие на болестта;
- 3 – 4 – висок риск за поражения на артериите от холестеролови плаки;
- 4 – 7 – вероятна атеросклероза: пациентът се нуждае от допълнителни изследвания и лечение;
- Над 7 – изразена атеросклероза, задължително спешно лечение.
Индивидуалният анализ на липидния профил дава достатъчно данни на лекаря, за да предприеме адекватни мерки. Но и пациентът трябва да се следи периодично, още преди да се превърне в пациент.
Профилактичните прегледи днес се препоръчват от 25-годишна възраст, през 5 години, докато резултатите са отрицателни. С увеличаване на рисковите фактори, изследването се прави все по-често, а при терапия на атеросклероза – през 6 месеца.
Рискът от липсата на контрол и проследяване е да се допусне отлагане на холестерол и развитието на увреждания, повечето от които – необратими. Например:
- Да спадне тонусът на съдовете;
- Да нарасне рискът от тромбообразуване;
- Да се повиши възможността за инфаркт и инсулт.
Главната опасност на отлагането на холестерола е продължителното безсимптомно протичане на този процес. Дори при изразено, много значимо разбалансиране на съотношението между LDL и HDL хората се чувстват напълно здрави. Само в редки случаи възникват оплаквания – главно от главоболие и световъртеж.
Подготовка за изследване
Как да си осигурим максимално адекватен резултат от изследването?
Достоверността се подобрява чрез правилна подготовка преди даването на кръвна проба.
Подготовка:
- Кръвната проба се взима в утринните часове;
- Пациентът е гладен. Последното му хранене трябва да е било максимум в 18-19 ч. предната вечер;
- Сутринта е допустима само чиста негазирана вода;
- 3 дни преди изследването не се приема алкохол;
- 3 дни преди изследването се ограничават животински холестерол-съдържащи продукти като месо и сланина, мляко – освен с ниската масленост, яйца и др. Тази точка специално не влияе върху достоверността, но облекчава работата на лаборанта и изключва човешка грешка;
- 4 дни преди пробонабирането спрете интензивното физическо натоварване – за спорт, удоволствие или работа;
- Предната седмица пазете спокойствие, почивайте си, не се ядосвайте, избягвайте конфликтни ситуации. Ако изпаднете извън ваша воля в стресова ситуация, отложете изследването;
- Пушенето е забранено минимум 30 мин. преди пробовземането;
- Последните 15 минути си осигурете пълно отпускане. Отидете по-рано пред лабораторията и поседете в чакалнята.
Изследването за ниско-плътностните липопр. отнема няколко часа и обикновено резултатите се връчват на пациента на следващия ден.
Норми за холестерол
Какво да гледаме, щом получим резултатите?
На бланката има поне три графи. В първата е изследваният показател, във втората – вашият резултат, а в третата – референтната стойност, валидна за лабораторията, в която се изследвате. Сравнете двете числа и направете извода си.
Най-качествено тълкуване ще ви направи лекаря, защото той ще представи и тенденциите пред вас.
Общоприетите средни норми
за холестерол
Всички данни ТУК:
Холестерол: Норма, здравословни стойности, граници. Общ и видове, изследвания
За лошия холестерол – концентрации, защо се вдига, как вреди, разказваме ТУК:
Лош холестерол: Как вреди? Как да го контролираме и намалим. Лекарства, храни и билки
За добрия холестерол – концентрации, как да повишим, как помага ТУК:
Добър холестерол: Защо спада? Симптоми. От какво да се откажем? Билки
Причини и опасности
от отклоненията
Изследването е показало повишен холестерол. Какво нататък?
Повишаването на показателите говори много за състоянието на тялото, за концентрацията на мазнини в кръвта и какви рискове отварят те пред пациента. Но точна диагноза само по това изследване не се поставя.
Повишеният холестерол може да причини поне 15 различни вида патологични процеси, засягащи сърце, мозък, съдове, както и още неопределен брой болести, които биха възникнали из органите в тялото, когато бъде нарушено или прекратено правилното кръвоснабдяване към тях.
Високият холестерол е сигнал да се търсят случили се вече изменения и да се работи за предотвратяване на бъдещи.
На първа линия стоят хиперлипидемия, диабет, хипотиреоза, бъбречни патологии, онкопроцеси в задстомашна жлеза.
В някои случаи високият LDL е следствие от алкохолизъм, преяждане с мазно, от излишно тегло.
Незначително повишение на LDL се отбелязва по време на бременност.
Как да нормализираме?

Цел: изчистване на съдовете
Пет ефективни начина
- Спокойствие! Пълно и безусловно спокойствие. Стресът повишава нивото на холестерола и противостои на всички усилия за свалянето му;
- Движение! Любителите на бягането имат нисък LDL и средно-статистически НDL. На 1-2 дни се движете интензивно за минимум 30-40 мин. – велосипед, енергично ходене, футбол… изборът е от вас;
- Отслабнете! Холестеролът ще пада паралелно с мастната тапицерия;
- Без питиета! Минете на вино, то дори ще повлияе положително полезния холестерол и ще намали риска от формиране на тромби;
- Без тютюн! Подарете си екскурзия с парите, спестени от цигари. Или си купете нещо, което сте жадували с години. Сега имате финансите, защото… вече не пушите.
Лечение с Демир бозан
Ако сте изпълнили поне 3 от 5-те препоръки, вие сте на правия път.
Подкрепете усилията си с билки. Някои лечебни растения имат свойството да редуцират директно LDL холестерола и да поправят нанесени от него щети.
Не е нужно всичко да се постига с мъки. Билковото лечение е супер в това отношение, особено ако сборът е фабрично приготвен като Демир бозан и няма нужда да бъркате вкъщи (да не говорим за бране на билки в днешно време, особено за жителите на градовете).
Демир бозан съчетава природни средства срещу повишен холестерол в специално измислено съотношение.
Котешка стъпка регенерира кръвон. с-ма, усилва имунитета, тоест способността на тялото да се справя и само, регенерира и успокоява (казахме колко пречи стресът).
Глогът е доказал се цяр при висок холестерол и оздравява сърцето.
Блатният тъжник се числи към билките за смъкване на мазнините в кръвта.
Работата й се подкрепя от хвощ-полски, великденче и царев. коса. Впрочем великденчето оправя и кръвното, което често е повишено, заедно с вредящия холестерол.
И така, сборът Демир бозан или други билки против холестерол – каквото и да предпочетете, само не прескачайте природните сили. Те са добър помощник, подкрепа и защита, и то за малко пари.
Впрочем билковото лечение се препоръчва и от специалистите. Що се отнася до холестерола, лекарствата винаги стоят на края на опашката и към тях ще прибягва, само ако няма друг избор. Защо, ще научите и оттук:
Хранене и холестерол
Мнозина препатили от холестерола са си самодоказали, че хранене + билки е вълшебната формула за оправяне на проблема. Без корекция на храненето няма как да се постигне значим резултат. От храната може да влезе огромно количество холестерол, който после вътре в тялото как да бъде неутрализиран?!
Храни, съдържащи LDL холестерол – които вече ще избягваме, ТУК:
Диета при висок холестерол. Хранене. Разрешени, забранени храни. Конкретни отзиви
Как се съчетава хранене с билколечение за правилна и резултатна терапия ТУК:
Георги Георгиев от Ямбол разказва как с Демир бозан изцяло е нормализирал нивата на холестерол, кръвно налягане и някои болки, които е изпитвал преди терапията. Той препоръчва на всеки, който страда и се тревожи, да опита това лесно и неангажиращо лечение.
Източник:
- organserdce.com
- Видове и типове ХЛ, общ, НП, ВП и болестите, свързани с тях.
- diabetik.guru